כישורים

קופירייטינג ותוכן

כתיבה מזכירה לי משחק בלגו. כל חלק יכול להתחבר לאחר, אבל לא כל חיבור יוצר משהו טוב. ככל שהמבנה גדל, נדרשת יותר מיומנות ויותר תשומת לב לפרטים, וכמובן – ראייה של התמונה הכוללת. לפני שידעתי לכתוב, ביליתי שעות מול ערכת הלגו שלי, בחיפוש אחר השילובים הטובים ביותר בין כל החלקים. איזה צבעים עובדים הכי טוב יחד, איפה לבחור חלק גדול והיכן למקם חלק קטן ואיפה מוסיפים את החלקים הנלווים (האנשים, הפרחים וכד'). כשלמדתי לכתוב, הבנתי שרכישת מיומנות בשפה לא כל כך שונה. הצבעים הם המשלב והטון, החלקים עצמם הם המילים והפיסוק, והחלקים הנלווים הם סימנים, אימוג'יז ואימג'ים שניתן לצרף לטקסט כדי להעצים אותו. וכמו שאהבתי את ערכת הלגו שלי כשהייתי קטנה, כך אני אוהבת את המקלדת, שמאפשרת לי להישאב לחיפוש אחר השילובים המושלמים. 

תחקירנות

מדי צהריים אמא שלי יושבת  אחרי הבישולים לצד שולחן האוכל ופותרת תשבצים. באחד הימים באזור גיל 10, היא קראה לי לשבת לידה, והחלה להסביר לי את ההגדרות השונות – מהי בהמה טיבטית ומהו נחשול, ועוד מילים מוזרות כאלה שבזמנו לא אמרו לי כלום. מאז היום ההוא, כשאני מרגישה שאני צריכה רגע לעצמי, אני פונה למדור הפיצוחים בעיתון. תפזורות, תשבצים, תשחצים וסודוקו – כל אלה מהווים בשבילי מקור בלתי נדלה של אושר. ניסיון הפיצוח, מציאת התשובה המתאימה ביותר ולמידת האסטרטגיה הם אתגר מבורך. במשחקים אלה, כל שנדרש כדי להגיע לפתרון זה יסודיות, סקרנות, סבלנות והגדלת ראש. תחקיר אינו שונה בעיקרו ממשחקים אלה. הפעלת חשיבה מורכבת אך ממוקדת לצד בניית אסטרטגיה – זה המפתח לתחקיר איכותי, המניב תשובות לכל דבר שבין חיפוש וניתוח מידע, למידת התחרות ואיתור טרנדים. 

תרגום אנגלית/עברית

אנגלית היא השפה האהובה עליי. הסטאטוס הבינלאומי שלה משך אותי מגיל מאוד צעיר, ולאורך השנים הקפתי את עצמי בתוצרי תרבות אמריקאיים – בין אם מדובר בסדרות, סרטים, ספרים ואף קומיקס – עד שהרגשתי שאני שולטת בשפה, בחוקיות שלה ובתרבות המקיפה אותה כמעט כמו שאני שולטת בעברית. עבודת תרגום טובה תלויה בהבנת חוקי המשחק של שתי השפות, וכל הניואנסים והמשמעויות השוכנות בסאבטקסט של כל מילה. 

אפשר להגיד שבאופן מסוים, עבודת תרגום היא כמו משחק פוקר. במסגרתו, אנו מקבלים יד קבועה מראש, ופועלים על פי סט חוקים מוגדר כדי לנצח. בתרגום, מסגרת החוקים היא הצורך לשמר את המשמעות המקורית של הטקסט ולהעביר אותה באופן הטוב ביותר. החלפת הקלפים במהלך המשחק היא כמו מציאת המילים הנרדפות, שינוי הסדר לשמירה על ההגיון ויצירת ההתאמות הנכונות במשפט. כדי להגיע ליד הטובה ביותר נדרשת הבנה מוחלטת של המשחק וחוקיותו, ויכולת לנווט בנוחות בין האפשרויות השונות.